Święta to czas kiedy chcemy odpocząć, rozluźnić się i pobyć z bliskimi. Często jednak niestety dzieje się tak, że gdy tylko zasiadamy do wigilijnego stołu – od razu wpadamy w te same koleiny: pytania o to, dlaczego nadal nie mamy dzieci, przechwałki bratowej, wypominki, że tak rzadko przyjeżdżamy i tylko na chwilę, aluzje do tego, kto ile zrobił.

Dwa zdania i zamiast rodzinnej atmosfery pojawia się pełna napięcia cisza lub otwarta kłótnia.

W zeszłym roku na pytanie jak było na Świętach od wielu znajomych otrzymałam bądź barwne opisy kłótni i żali, bądź historie o tym, jak ktoś strasznie się wymęczył, zamiast wypocząć. Dlatego pomyślałam, że każdemu z nas przyda się parę wskazówek jak przygotować się do Świąt. Mamy już prezenty, mamy wigilijne potrawy – teraz warto pomyśleć trochę o tym, jak chcielibyśmy spędzić ten czas. Jak nie brać do siebie komentarzy babci, co zrobić, by różnice zdań przyjąć jako naturalny skutek tego, że jesteśmy inni, a nie przekształcić ich w kolejną wojnę.

O tym wszystkim dowiecie się z pierwszego odcinka podcastu 🙂

 

A teraz trochę prywaty 🙂

Niewielu z Was wie, że zawsze marzyłam o tym, żeby pracować w radiu. Pamiętam jak oglądałam jako dziecko Beverly Hils 90210 i zazdrościłam im tego, że mają w szkole radiowęzeł 🙂 w mojej był tylko sklepik szkolny, więc zamiast iść do radia zaczęłam robić karierę w sprzedaży 😉

W związku z moim młodzieńczym marzeniem przeprowadzenie pierwszego w życiu wywiadu sprawiło mi absolutną radość 🙂 Tym większą, że pierwszym gościem jest mój serdeczny przyjaciel Dawid Bałutowski. Dawid jest psychologiem, trenerem i coachem, wspólnie prowadzimy Szkołę Trenerów. Wybrałam go na pierwszego gościa po pierwsze dlatego, że jest mi prawie tak bliski jak rodzina (a Święta to czas rodzinny 😉 ),  a po drugie dlatego, że Dawid bywa też mediatorem i tematyka rozwiązywania konfliktów jest mu szczególnie bliska. Poprosiłam Dawida o to, żeby opowiedział Wam o kilku konkretnych narzędziach, które możecie wykorzystać, gdy atmosfera przy wigilijnym stole robi się gorąca.

 

W tym odcinku znajdziecie odpowiedź na pytania:

  • Dlaczego tak łatwo się pokłócić w Święta?
  • Jak radzić sobie, kiedy ktoś atakuje nasze wartości?
  • Co to jest konflikt danych, jak nie wpadać w jego pułapkę?
  • Co to jest technika ju-jitsu i jak ją wykorzystać, by się nie pokłócić?
  • Jak rozmawiać, kiedy mamy inne interesy?
  • O czym warto pamiętać rozwiązując konflikt?
  • O czym warto pomyśleć, żeby się mniej denerwować?

 

Na razie nagrania można wysłuchać na blogu, a już wkrótce będziecie mogli zasubsrybować ten podcast w iTunes lub Stitcher

 

Mam nadzieję, że to nagranie pozwoli Wam chociaż troszkę spokojniej spędzić te Święta 🙂

Wspólnie z Dawidem życzymy Wam:

Świąt, w których każda chwila z bliskimi będzie chwilą miłości, bliskości, ciepła, komfortu i poczucia bezpieczeństwa. A jeśli już pojawi się jakaś różnica, to aby dzięki temu, co zrobicie nie zamieniła się w konflikt, tylko w rozmowę, która przyniesie konstruktywne rozwiązanie.

Dobrych, bliskich spotkań na Święta.

 

I zapraszam do wysłuchania nagrania 🙂

 

Przydał Ci się ten podcast? Udostępnij go proszę na Facebooku!