Lato 1967, Arthur Aron, wtedy student psychologii na Uniwersytecie w Berkeley, całuje po raz pierwszy swoją koleżankę Elaine Spaulding. Zakochują się, pobierają i … zaczynają wspólnie badać, jak to się stało, że od momentu pierwszego pocałunku obydwoje wiedzieli, że chcą być ze sobą do końca życia 🙂

 

Brzmi, jak scena z komedii romantycznej? 🙂

 

Tymczasem to prawdziwa historia miłości – zarówno tej, która łączy małżeństwo Aronów już ponad 50 lat, jak i historia ich wspólnych badań nad miłością. Przez lata badań próbowali znaleźć odpowiedzi na pytania: co powoduje, że się w sobie zakochujemy, jak zwiększyć bliskość, jak dbać o związek.

 

Arthur i Elaine Aron pracujący razem przy badaniach

 

36 pytań prowadzących do miłości

 

Najbardziej znane badanie Arona dotyczyło tego, czy można sprawić, że ludzie szybciej się do siebie zbliżą. Na jakie tematy powinni rozmawiać? Jakich unikać?

Idea, która stała za badaniem była prosta: rozwój relacji międzyludzkich opiera się na postępującym, wzajemnym i osobistym procesie odsłaniania się przed drugą osobą – jeśli skonstruujemy kwestionariusz, w którym w bezpieczny sposób partnerzy będą mogli się otwierać, szybko poczują, że między nimi buduje się bliskość.

Badanie wyglądało w następujący sposób: dwoje nieznajomych wchodziło do sali dwoma różnymi wejściami, siadało naprzeciwko siebie i przez 45 minut zadawało sobie nawzajem pytania z przygotowanej przez psychologa listy (3 zestawy, każdy po 12 pytań). Na każdy z 3 zestawów mieli poświęcić po 15 minut. Po zakończonej rozmowie mieli przez cztery minuty patrzeć sobie w oczy. W badaniu wzięły udział zarówno pary mieszane, jak i homoseksualne. Wszystko działo się pod okiem naukowców, w warunkach klinicznych. Mało romantyczne? Ale okazało się, że działa 🙂

Jedna z par, która poznała się podczas doświadczenia, pół roku później wzięła ślub. Na uroczystość zostało zaproszone małżeństwo Aronów z całym zespołem.

 

Eksperyment stał się sławny, gdy Mandy Len Catron postanowiła wypróbować pytania w praktyce. Zaprosiła na kolację kolegę ze studiów, który jej się podobał. Porozmawiali na 36 tematów, popatrzyli sobie w oczy i … zakochali się. Historia o tym, opisana w NY Times okrążyła świat w błyskawicznym tempie. A kwestianriusz Arona znany jest jako 36 pytań, prowadzących do miłości 😉

 

Dlaczego pytania zbliżają ludzi?

 

Kwestionariusz Arona dotyka wszystkich najważniejszych sfer życia. Są pytania o bliskość, o potrzeby. Formularz porusza także niezwykle ważne kwestie dotyczące planów na przyszłość, marzeń, relacji z rodzicami, z przyjaciółmi. Ale są także pytania o trudności, zranienia, wstydliwe momenty. Test jest zbudowany tak, że tematy robią się coraz bardziej intymne. Żeby było jasne – oryginalnie kwestionariusz nie ma na celu tego, żeby się w sobie zakochać, tylko zbliżyć. Zakochanie może pojawić się jako efekt uboczny 😉

 

Pytania świetnie nadają się na randkę np. w związku, gdy czujecie, że się od siebie oddaliliście, ale także na zacieśniające więzy spotkanie z przyjaciółmi.

 

Co powiesz na mały eksperyment?

 

Mamy lato 2018. Może wykorzystacie to, czego dowiedzieli się Aronowie w wyniku swoich badań do odświeżenia Waszej relacji? 🙂

Poniżej znajduje się 36 pytań. Napiszcie później w komentarzach, jak pytania sprawdziły się u Was 🙂

 

Zestaw I

  1. Gdybyś mógł/mogła zaprosić na obiad dowolną osobę na świecie, kto by to był?
  2. Chciałbyś/chciałabyś być sławny/ sławna? W jaki sposób?
  3. Czy nim zadzwonisz do kogoś, układasz sobie w głowie, co chcesz powiedzieć? Dlaczego?
  4. Jak wyglądałby twój idealny dzień?
  5. Kiedy ostatnio sobie śpiewałeś? A komuś innemu?
  6. Wyobraź sobie, że dożywasz 90 lat. Co wolałbyś do tego momentu zatrzymać z czasów, kiedy miałeś lat 30 – umysł czy ciało?
  7. Czy masz przypuszczenia, jak umrzesz?
  8. Wymień trzy rzeczy, które macie ze sobą wspólnego.
  9. Za co w życiu jesteś najbardziej wdzięczny?
  10. Jeżeli mógłbyś zmienić coś w sposobie, w jaki byłeś  wychowywany, co by to było?
  11. Opowiedz historię swojego życia z jak największą ilością detali. Masz na to cztery minuty.
  12. Gdybyś miał jutro obudzić się z nową cechą lub umiejętnością, co by to było?

 

Zestaw II

  1. Gdyby kryształowa kula mogła ci powiedzieć prawdę o tobie, twoim życiu, twojej przyszłości lub czymkolwiek innym, co chciałbyś/chciałabyś wiedzieć?
  2. Czy jest coś, co od długiego czasu bardzo chciałeś/chciałaś zrobić? Dlaczego tego nie zrobiłeś/zrobiłaś?
  3. Co jest twoim największym życiowym osiągnięciem?
  4. Co najbardziej cenisz w przyjaźni?
  5. Jakie jest twoje najcenniejsze wspomnienie?
  6. Jakie jest twoje najgorsze, najstraszniejsze wspomnienie?
  7. Gdybyś dowiedział/dowiedziała się, że w ciągu tego roku nagle umrzesz, czy zmieniłbyś coś w swoim życiu? Dlaczego?
  8. Co oznacza dla ciebie przyjaźń?
  9. Jaką rolę w twoim życiu odgrywa miłość i czułość?
  10. Wskaż pozytywną cechę swojego rozmówcy. Róbcie to na przemian, pięć razy.
  11. Jak bliska i ciepła jest twoja rodzina? Czy czujesz, że twoje dzieciństwo było szczęśliwsze niż dzieciństwo innych?
  12. Jak postrzegasz, odczuwasz swoją relację z matką?

 

Zestaw III

  1. Wypowiedz trzy oświadczenia dotyczące was dwojga. Na przykład: „Oboje czujemy teraz…”
  2. Dokończ zdanie: „Chciałbym mieć kogoś, z kim mógłbym dzielić…”
  3. Gdybyś miał/miała zostać przyjacielem twojego rozmówcy, co powinien/powinna o tobie wiedzieć?
  4. Powiedz swojemu rozmówcy, co ci się w nim podoba – bądź szczery, powiedz mu coś, czego nie powiedziałbyś dopiero co poznanej osobie.
  5. Podziel się z rozmówcą najbardziej żenującym momentem swojego życia.
  6. Kiedy ostatnio płakałeś/płakałaś w towarzystwie innej osoby? Kiedy płakałeś/płakałaś sam/sama?
  7. Powiedz swojemu rozmówcy o czymś, co w nim polubiłeś.
  8. Co, o ile coś takiego istnieje, jest zbyt poważne, by z tego żartować?
  9. Jeżeli miałbyś/miałabyś dziś umrzeć i nie miałbyś/miałabyś możliwości kontaktu z nikim, czy jest coś, czego żałowałbyś/ /żałowałabyś, że komuś nie powiedziałeś? I dlaczego tego jeszcze nie powiedziałeś?
  10. Twój dom z całym twoim dobytkiem właśnie się pali. Po tym, jak uratowałeś najbliższych i zwierzęta, masz czas, by wynieść jedną rzecz. Co by to było? Dlaczego?
  11. Czyja śmierć w twojej rodzinie najbardziej by cię dotknęła? Dlaczego?
  12. Podziel się z rozmówcą  osobistym problemem i poproś go o radę. Spytaj, co zrobiłby w tej sytuacji. Poproś, by powiedział ci, jak jego zdaniem ty  czujesz się z tym problemem.

 

Źródło: “The Experimental Generation of Inerpersonal Closeness: A Procedure and Some Preliminary Findings”: Arthur Aron, Edward Melinat, Elaine N. Aron, Robert Darrin Vallne, Renee J. Bator