Chcesz dowiedzieć się, jak dbać o związek? Czym różnią się szczęśliwe pary, od tych, które się rozstają? Jeśli tak, to już teraz zapraszam Cię na darmowy cykl webinarów o miłości. Pierwszy z nich odbędzie się już 14 lutego! 

Darmowy cykl webinarów

Co Ty na to? Może uczynimy luty miesiącem dowiadywania się więcej o tym, jak dbać o związek? W Walentynki odbędzie się pierwszy webinar z tej serii, a kolejny już 21 lutego. W tym cyklu zobaczysz, jakie zachowania są mile widziane w bliskich relacjach, a jakich zdecydowanie warto unikać.

jak dbać o związek

Dlaczego warto?

  • opowiem, kim jest Gottman i dlaczego jego badania są takie ważne?
  • przedstawię NAUKOWĄ receptę na udany związek
  • dowiesz się, jak uniknąć 4 jeźdźców apokalipsy, czyli zwiastunów rozstania
  • poznasz sposoby na pielęgnowanie swojego związku

Zapisz się tutaj https://bit.ly/2HEwtLu

Dowiedz się, jak dbać o związek

Uchylam rąbka tajemnicy. Poniżej znajdziesz jedno z zagadnień, które omówię na webinarze.

John Gottman zajmuje się badaniem małżeństw. Kilka miesięcy temu uczestniczyłam w szkoleniu w Gottman Institute, dotyczącemu naukowej wiedzy o związkach. Co konkretnie wpływa na naszą relację z partnerem i jak możemy zadbać o to, by tworzyć stabilny i szczęśliwy związek?

Czterech jeźdźców Apokalipsy

Gottman wyznaczył cztery zachowania, które zapowiadają rozpad relacji. Mowa o „czterech jeźdźcach Apokalipsy”, czyli: krytykowaniu, defensywności, zamykaniu się w sobie i pogardzie.

Krytykowanie

Od tego się zaczyna! Szczególnie gdy, coraz częściej używasz takich słów, jak: “ty zawsze”, bo “ty nigdy”. Sprawdź, dlaczego od razu warto mówić o tym, co Ci nie pasuje, a także jak budować komunikat asertywny.

Defensywność

Czyli sytuacja, w której rozmowa nie opiera się na konstruktywnych argumentach, ale staje się słowną przepychanką. Uniemożliwia to rozwiązanie konfliktu. Defensywność wiąże się z ocenianiem (przy okazji zobacz, co to podstawowy błąd atrybucji) i kontrolą.

Zamykanie się w sobie

Następuje wtedy, gdy partner czuje wrogość w swoim rozmówcy. Odpowiada półsłówkami, nie utrzymuje kontaktu wzrokowego, a także wycofuje się z komunikacji.

Pogarda

Badacze zwracają uwagę, że pogarda nie pojawia się w zdrowych relacjach. Tym samym, gdy w związku ma miejsce wyśmiewanie się, czy bardzo nieprzyjemne uwagi, to ostatni moment, by zareagować i zacząć działać nad poprawą sytuacji.

Jak dbasz o swój związek?

Jak to wygląda u Ciebie? Dbasz o szczere rozmowy w związku, aktualizowanie map miłości i zainteresowanie partnerem? A może pojawiły się u Was problemy i szukasz sposobu na ich rozwiązanie?